26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Piticii de 8 ani de la Şcoala de fotbal Junior au pierdut la penaltiuri finala cu FCSB

Weekendul trecut, la Odobeşti s-a desfăşurat o nouă ediţie a Cupei Prosport Focşani, un turneu amical de minifotbal pentru juniori. La categoria 2010, Galaţiul a fost reprezentat cu cinste de Şcoala de fotbal Junior, care a ocupat locul 2 în clasamentul final după următoarele rezultate: 1-5 cu FCSB şi 6-1 cu Steaua Magica Iaşi, în grupă. Juniorii au acces mai departe ca cel mai bun loc 2, apoi în semifinale au învins formaţia gazdă Prosport Focşani după executarea penaltiurilor cu 4-3, la finalul timpului regulamentar a fost 3-3. Finala mare cu FCSB a fost mai echilibrată decât duelul din grupă, steliştii au condus cu 2-0, gălăţenii au revenit spectaculos, au egalat, dar la loteria penaltiurilor şansa a surâs celor de la FCSB. Antrenorul Radu Zărnescu a folosit lotul: Denis Bârlea, Christian Chiru, Matei Ilie, căpitanul echipei care a fost desemnat de organizatori cel mai bun jucător al turneului, Radu Pîrvu, Alexandru Vicol, Christian Palade, David Lupu, Bogdan Cohal şi Ciprian Pasăre.