25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Prima înfrângere pentru United

Derbiul celei de-a patra etape din Liga I la futsal a adus faţă în faţă în sala sporturilor din Tg. Mureş formaţiile City'us şi United Galaţi. Cu orgoliul rănit după ce au fost eliminaţi din Cupa UEFA pe teren propriu, mureşenii au reuşit o primă repriză foarte bună şi au intrat la vestiare cu trei goluri avantaj. Fără Salichi, suspendat, şi Cireş, cu viroză, rămaşi acasă şi Cojoc, care s-a accidentat în prima repriză şi nu a mai putut evolua, gălăţenii au strâns rândurile, s-au mobilizat, au revenit şi au restabilit egalitatea. Finalul a fost dramatic, s-a jucat pe contre, momentul psihologic s-a consumat la scorul de 4-4, când United a avut două bare, City'us a scăpat cu faţa curată şi apoi a reuşit două goluri decisive. Echipa gălăţeană a mai punctat o dată cu 22 de secunde înainte de final, dar n-a mai putut evita prima înfrângere sezonală. Rezultat final: City'us Tg. Mureş - United Galaţi 6-5 (4-1). Au marcat pentru gălăţeni: Laşcu (2), Stoykov, Tudose şi Crăciun. Au mai jucat: Păduraru - Cojoc, Burdujel, Apostol, Da Silva, Tănăsilă. United a coborât pe locul III cu 9 puncte şi va juca etapa viitoare acasă cu Muncitorul Reşiţa (12 octombrie, ora 18.00).