Prima victorie şi peste 100 de puncte marcate pentru CSM Phoenix CSU

CSM Phoenix CSU Galaţi a reuşit prima victorie din noul sezon. Baschetbaliştii pregătiţi de Dragan Radovic au învins lejer CSM VSKC Miercurea Ciuc în prima partidă de pe teren propriu în Grupa C a Ligii Naţionale de Baschet. Echilibrul s-a păstrat doar în primul sfert, când ciucanii au fost mai mereu la conducere, însă lucrurile au intrat în normal până la pauză. Echipa gălăţeană a jucat perfect în sfertul ala doilea şi a intrat la cabine cu un avantaj consistent, de 28 de puncte. CSM Phoenix CSU Galaţi a continuat să îşi mărească avantajul şi în partea a doua, chiar dacă pe teren au intrat mai mulţi jucători tineri, dintre care remarcăm debuturile gălăţenilor Alexandru Patko, 16 ani şi Andrei Giangu. S-a terminat 110-59 pentru echipa gălăţeană care obţine prima victorie din acest sezon. Lotul folosit: Miller 30 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, 4 intercepţii; Moss (3 p, 19, 13, 4); Stan (12 p, 3, 0, 2); Corpodean (17 p, 4, 4, 2); Perovic (17 p, 3, 2, 0); Voinescu (7 p, 4, 3, 1); Dukity (9 p, 1, 1, 0); Vlad (5 p, 0, 2, 1); Grecu (4 p, 1, 3, 0); Patko (6 p, 0, 0, 0); Giangu, o pasă decisivă.
Vlad Corpodean - jucător CSM Phoenix CSU Galaţi: „Am început meciul puţin mai greu, am avut cumva toţi un pic emoţii fiind primul meci acasă. Dar apoi am avut în sfertul doi un moment în care ne-am apărat bine, am avut un «run» de vreo 20 de puncte cred şi apoi meciul a fost uşor, a putut să joace toată lumea, ceea ce e foarte bine”.
Alexandru Patko - jucător CSM Phoenix CSU Galaţi: „De obicei e cam greu după trei sferturi de stat pe bancă să intri, dar a fost ok, am fost «on fire», cum se zice. Am multe de învăţat de la coechipierii mei mai experimentaţi şi cred că putem să învingem Mureşul acasă şi să câştigăm, să promovăm ca să întâlnim adversari de valoare mai mare”.
Pentru formaţia gălăţeană urmează acum o deplasare lungă la Sighetul Marmaţiei, iar la finalul săptămânii viitoare un meci pe teren propriu cu Rapid Bucureşti.

Sursa foto: Sportul Ilustrat