16 IUNIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Primele victorii amicale pentru Oțelul și Sporting
SC Oțelul Galați a câștigat sâmbătă cel de-al doilea amical al verii cu CSM Rm. Sărat, scor final: 3-0 (2-0). Au marcat: A.Popescu, Cireș și Vaștag. Managerul tehnic Dorinel Munteanu a testat mai mulți jucători pentru a se lămuri asupra lotului cu care pleca în cantonamentul de la Vatra Dornei, care este programat în perioada 19-31 iulie.
Oțelul a început cu formula: Uțiu - Rus, Sîrghi, Crihană, Nedelea - Vaștag, Cireș - Demian, A.Popescu, Nica - Cîrjan. În repriza a doua au mai jucat: Ursu - Bucevschi, Mereuță, Sevastian, Neagu, Angheluță, Rapan, Dobre, Badea, Rusu, Tănasă.

Opt goluri de încălzire

După câteva antrenamente de reacomodare la efort efectuate la Baza sportivă Zoltan David - Ancora, Sporting Liești a susținut sâmbătă primul amical cu Gloria Ivești, echipă ce evoluează în Liga a 4-a gălățeană. Partida a fost programată pe Liești Arena și s-a încheiat cu victoria clară a lieștenilor, scor final: 8-0 (5-0).
Marcatori: Grigoraș 2 goluri, Maftei, Zărnescu, Țicămucă, Iancu, Stan, Chiriac din penalti. Antrenorii Ionuț Niculcea și Cristian Brăneț au folosit două formule diferite: Brăneț - Ștefănescu, Maftei, Dima, Drăgan - Munchiu, Chiriac - I.Iancu, Al.Stan, Mihu - Țicămucă, repriza 1, respectiv Butunoiu - Voicu, Hodorogea, Iftimie, Grigoraș, Zărnescu, Călin și patru juniori de la Școala de Fotbal Oțelul, aflați în probe. Săptămâna viitoare sunt programate antrenamente, și pe 24 iulie cel de-al doilea amical cu Sportul Chiscani.