Punct dramatic pentru hocheiştii de la CSM Galaţi la Miercurea Ciuc

Echipa gălăţeană antrenată de Vadim Şacraichuk şi Cornel Chiriţă a întâlnit miercuri seara în deplasare pentru prima dată în acest sezon campioana en-titre şi liderul la zi din Liga Naţională de hochei pe gheaţă, Sport Club Miercurea Ciuc. Partida a fost spectaculoasă, cu răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Ciucanii au condus cu 2-0 după primul sfert de oră, dar CSM Galaţi a revenit spectaculos şi a egalat în ultimele două minute din prima treime prin: Zagidullin ajutat de Neznamov şi Butuchnov şi Kiricenko - Petrukhno, Baskov. Gazdele au trecut încă odată în avantaj în debutul reprizei a doua profitând de una din numeroase superiorităţi numerice, dar echipa din oraşul de la Dunăre s-a ţinut bine, a luptat, a restabilit egalitatea: Rybalko (Baskov, Fefelov) şi apoi a trecut în avantaj în prima parte din ultima repriză, autorul golului Neznamov. Râul, ramul au fost cu SC Miercurea Ciuc, echipa gălăţeană fiind sancţionată cu numai puţin de 44 de minute de eliminare faţă de numai 10, harghitenii scăpând cu faţa curată după ce au obţinut o victorie chinuită abia în overtime. Rezultat final: SC Miercurea Ciuc - CSM Galaţi 5-4 ot (2-2, 1-1, 1-1, 1-0). CSM Galaţi acumulează 41 de puncte şi îşi consolidează locul 3 în clasament. Partida revanşă s-a disputat joi după închiderea ediţiei. CSM Galaţi va disputa la sfârşitul săptămânii, pe 19 şi 20 ianuarie, la Patinoarul Dunărea dubla cu Sportul Studenţesc.