26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Puştii Oţelului au marcat de două ori dar au pierdut

Liga a II-a la fotbal a programat sâmbătă partidele unei noi etape. Oţelul a revenit pe terenul unde a câştigat Liga I în urmă cu cinci ani şi a întâlnit Farul Constanţa, o echipă de tradiţie în eşalonul secund. Juniorii roş-alb-albaştri au început cu trac, constănţenii au profitat şi au marcat două goluri: Vali Munteanu (min.16) care a transformat penaltiul scos de Tigoianu, rolurile inversându-se peste alte opt minute. Oţelarii nu s-au pierdut cu firea şi în min. 26 Perju a fost agăţat în careu de portarul Farului, după ce îl fentase în prima fază şi Ciurea a transformat penaltiul, reuşind totodată primul gol din acest an pentru Oţelul. Constănţenii au avut două bare, dar în prelungiri Istrate nu a ales cea mai bună soluţie să restabilească egalitatea. Minunea s-a petrecut la patru minute de la reluare când Perju a reuşit un Eurogol, şut de senzaţie de la vreo 25 de metri direct în vinclu. Din păcate surpriza nu s-a produs, lipsa de experienţă şi-a spus din nou cuvântul şi oaspeţii au tranşat disputa în ultima jumătate de oră când au marcat de trei ori. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Farul Constanţa 2-5 (1-2). Echipa gălăţeană a utilizat formula: Şt. Bordieanu - R. Oprea, Maftei, Iorguş, Ciurea - Chiriac, I.Codreanu - Blănaru, Al. Istrate (min.46 A. Bordieanu), Fl. Toma - Perju. Oţelul se menţine pe locul XII cu 12 puncte şi va juca miercuri 23 martie la Piatra Neamţ cu Ceahlăul, probabil meciul care va decide echipa ce va retrograda direct în eşalonul trei.