03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Remize gălăţene în eşalonul trei

În weekend au fost programate partidele celei de-a patra etape din play-off-ul Ligii a 3-a la fotbal. Cele două reprezentante ale Galaţiului au obţinut remize pe teren propriu. Unirea Braniştea a primit vizita liderului detaşat din seria a II-a Metalul Buzău. Brăniştenii antrenaţi de Ionuţ Niculcea au jucat curajos, au condus la pauză după reuşita lui D.Cireş, dar au trebuit să se mulţumească la final cu remiza. Rezultat final: 1-1 (1-0). Unirea a început cu formula: Paharnicu - Mihai, D.Voicu, Enache, Hilohi - Andrei, D.Cireş - Neagu, Lefter, M.Cireş - Răducan. Au mai intrat: Şoptică, Olteanu şi Docuz.
Meci spectaculos pe „Lieşti Arena” între Sporting şi viceliderul CSM 2007 Focşani. Lieştenii profesorului Cătălin Savu au jucat bine, au condus cu 1-0 şi 2-1, dar au avut ghinion şi au fost egalaţi în min.90 la ultima fază. „Din păcate, astăzi am pierdut două puncte, am fost egalaţi în ultimul minut”, a concluzionat preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. Rezultat final: 2-2 (1-1). Au marcat: Costea şi Maftei din 11 metri. 11-le de start pentru Sporting: Cilighidreanu - Ţopa, Podaşcă, Maftei, Dima - Chiriac, Munchiu, Crihană, Iordache - Stan, Costea. Au mai jucat: Grigoraş, Gherase, Iacob. Situaţia din clasament play-off se prezintă astfel: 1. Metalul Buzău 59 puncte, 2. CSM 2007 Focşani 47 p, 3. SPORTING LIEŞTI 36 p, 4. UNIREA BRANIŞTEA 32 p. Etapa viitoare, pe 27 aprilie, este programat derbiul gălăţean Sporting Lieşti - Unirea Braniştea. *sursa foto: Sportul Ilustrat