19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
România luptă pentru careul de aşi la „Tennis Europe Nations Challenger”

România a fost în weekend gazda grupelor de calificare la Campionatul European de tenis de câmp pe echipe. La Galaţi, pe terenurile Bazei Sportive de la Viva Tenis Club s-au întrecut cele opt echipe feminine din zona C, care au fost repartizate în două grupe, după cum urmează: Serbia, Spania, Bulgaria, Germania (grupa A) respectiv România, Moldova, Ucraina şi Israel (grupa B). România (antrenor: Mihai Buzărnescu), în componenţa: Silvia Maria Costache, Fatima Ingrid Amartha Keita şi Maria Alexandra Moglan, a terminat pe locul II în grupă, după ce a obţinut rezultatele: 3-0 cu Israel, 0-3 cu Ucraina şi 3-0 cu Moldova. Duminică, după închiderea ediţiei, s-au disputat semifinalele, în urma cărora primele două clasate obţin biletele pentru faza finală. Tricolorele au întâlnit Germania, iar în cealaltă semifinală s-au duelat Ucraina cu Spania. Celelalte trei zone au avut loc în Cehia, Olanda şi Turcia. Cele patru câştigătoare se vor califica pentru turneu final ce se va disputa tot la Galaţi în perioada 6-9 august.