08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii de la CSM Galaţi au cedat pe teren propriu

Divizia Naţională de Seniori la rugbi s-a reluat sâmbătă cu primele manşe din semifinale. Pe stadionul Municipal - Gloria din oraşul nostru s-au aflat faţă în faţă CSM Galaţi şi RC Năvodari. Partida care s-a disputat pe o vreme potrivnică, cu ploaie şi vânt a avut două reprize diametral opuse. Gălăţenii antrenaţi de Marius Secuianu şi Daniel Vlismas au avut iniţiativa la început şi au condus cu 7-0 după 25 de minute prin încercarea lui Partenie care a fost transformată de Niacşu. Oaspeţii au replicat printr-o lovitură de pedeapsă iar după pauză şi-au valorificat pregătirea fizică superioară şi au câştigat.
„A fost un meci foarte echilibrat. Ştiam că ne aşteaptă o partidă foarte dificilă în care am dominat cam 70% din timpul de joc, dar pregătirea fizică superioară a oaspeţilor a fost decisivă. Încercăm să schimbăm soarta calificării, săptămâna viitoare la Năvodari”, a declarat la finalul meciului antrenorul echipei noastre Marius Secuianu. Rezultat final: CSM Galaţi - RC Năvodari 7-14 (7-3). 15-le de start aliniat de echipa gălăţeană: Bisceanu, Frăţilă, Partenie, Prunaru, Cosmiuc, Niacşu, Ungureanu, Dănăilă, Jean Don, Bulearcă, Giuşcă, Spătărescu, Trandafir, Manolachi, Cangea. Returul se va disputa pe 7 noiembrie la Năvodari. În cealaltă semifinală, Ştiinţa Petroşani - RC Bârlad 22-3.