29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Șahiștii de la ACS Smart au impresionat la Arad, cei de la CSM Galați s-au remarcat la Brăila

Zilele trecute s-au desfășurat două concursuri internaționale de șah. La Arad, a avut loc cea de-a XIV-A ediție a Arad Internațional Open, probabil cel mai puternic turneu internațional ce se organizează în România. Galațiul a fost reprezentat cu succes de ACS Smart care a obținut rezultatele: turneul A Open seniori: Samuel Timotei Ghimpu 6,5 puncte, cu dublă legitimare Smart -CSU Universitatea de Vest Timișoara, locul V în clasamentul general; Dragoș Andrei Antonică 6,5p - locul VI; Ioan Marius Ișfan 6,5 p - locul I Elo sub 2250, locul VII la general; Alexandru Emilian Crăciun 5,5 p - locul III Elo sub 2250 și locul 13 la general. Rezultate notabile au reușit și Cristian Mihai și Sebastian Țăran, care și-au crescut coeficientele Elo.
CSM Galați a participat cu șapte sportivi la Festivalul Internațional de șah Al Dahra, care s-a desfășurat la Brăila în weekend. Pe lângă sportivii legitimați au mai participat și trei sportivi care doresc să se legitimeze la clubul gălățean: Sofia Teodorescu - 6 ani, George Cernencu - 9 ani și Cătălin Ghimpu - 14 ani. S-au remarcat: Sofia Teodorescu, care a terminat pe locul I la categoria începători, cu 3 puncte din 6 partide și Cătălin Ghimpu, 5 p din 6 partide. Alina Vorniceanu a ocupat locul I la feminin cu 3,5 puncte, iar Randi Galeș 3,5 p a fost primul la categoria Under 12. Andreea Paiovici a ocupat locul 2 în întrecerea feminină, iar Răzvan Tudoroiu a ocupat locul III în concursul masculin (40 de participanți), cu 4,5 puncte. S-au mai remarcat: Cristian Chipăilă, Dragoș Leu și Ioana Avram Corbu. Sportivii de la CSM au fost însoțiți de antrenorul Lucian Jugaru și de Adrian Smărăndoiu.