15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oraşul Oneşti a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la badminton. Într-o companie selectă şi numeroasă, pentru prima dată au participat elevi din 26 de judeţe. Galaţiul a fost reprezentat de: Miruna Niţu, care s-a clasat pe locul doi, şi David Niţu, care a ocupat  locul patru. În paralel cu această competiţie, la Timişoara s-au desfăşurat întrecerile Cupei României la categoria Under 19. O comportare bună a avut gălăţeanca Teodora Badiu, care a urcat de două ori pe treapta a treia a podiumului: la dublu fete alături de Adelina Marin (Bacău) şi la dublu mixt, împreună cu colegul său de club, Florin Tudor. La rândul său, Florin a cucerit medalia de bronz şi în proba de dublu băieţi, alături de Cătălin Ionaşcu (Bacău). Altfel, în perioada 24-29 aprilie, la Ankara (Turcia) are loc prima ediţie a Campionatelor Mondiale pentru copii, unde şi-au anunţat prezenţa sportivi din 10 ţări, dintre care amintim: Danemarca, Malayezia, Rusia, Anglia, Bulgaria şi Ungaria. Þara noastră va fi reprezentată de Naţionala Under 15, formată din şase sportivi: David Niţu, Cosmin Panfil, Miruna Niţu, Cătălina Simionescu, de la CS Siderurgistul Galaţi, Colins Filimon (Bucureşti), Adelina Marin (Bacău). Antrenorii României sunt: Dorel Badiu (Galaţi), antrenor principal şi Bogdan Milon (Bacău), antrenor secund.