25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul a fost eliminată după prelungiri în Cupă şi va juca în campionat derbiul gălăţean cu CSU Dunărea de Jos

Cupa României la fotbal a programat marţi şi miercuri partidele din faza a 3-a. Singura reprezentată a Galaţiului din această competiţie, SC Oţelul a jucat în deplasare pe stadionul Milcovul cu CSM Focşani 2007. Oţelarii lui Alexandru Ciobanu au reuşit să deschidă scorul din min. 24 prin vârful de atac Marius Matei. Focşănenii au avut iniţiativa, dar roş-alb-albaştrii s-au grupat foarte bine în defensivă şi au încercat arma contraatacului de câteva ori. Gazdele au reuşit să restabilească până la urmă în min. 90 după ce au transformat o lovitură de la 11 m şi şi-au valorificat experienţa superioară în prelungiri când au mai marcat două goluri, reuşind calificarea în faza următoare. SC Oţelul i-a pierdut în prelungiri pe autorul golului Matei, accidentat şi Crihană, eliminat. Rezultat final: CSM Focşani 2007 - SC Oţelul 3-1 (1-1, 0-1). Antrenorul Alexandru Ciobanu a început meciul cu formula: Preda - Stoian, Puţanu, Ghiocel, Manău - Pleşa, Crihană, Zărnescu, A.Munteanu - Matei, Crihană. Au mai intrat: Pop, Bordieanu, Grădinaru, Ţicămucă.
La sfârşitul acestei săptămâni, pe 31 august, de la ora 19.00, pe stadionul Oţelul este programat derbiul gălăţean, SC Oţelul - CSU Dunărea de Jos, care contează pentru cea de-a doua etapă din Liga a 3-a.

Sursa foto: Sportul Ilustrat