07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul rămâne lider cu dubla lui Antohi, Sporting Lieşti urcă în clasament

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate partidele unei noi etape din Liga a 3-a la fotbal. Reprezentantele Galaţiului au jucat pe teren propriu şi au obţinut victorii cu acelaşi scor. Pe Lieşti Arena, Sporting a primit vizita celor de la KSE Tg. Secuiesc. Lieştenii au controlat meciul şi după o primă repriză albă, au reuşit să marcheze după pauză prin: Munchiu şi Manea, ambele goluri cu capul şi au câştigat meritat. Rezultat final: 2-0. Antrenorul Ionuţ Niculcea ajutat de Dorinel Matei şi Cristi Brăneţ au utilizat formula: Vădeanu - Stancu, Maftei, Manea, Sevastian - Oană, Munchiu - D.Mihu, Dănăilă, Bîrlădeanu - Nica. Au mai intrat: Ţicămucă, Vârlan, Iancu, Năstase.
SC Oţelul a întâlnit tot sâmbătă dar în nocturnă pe CSM Roman. Atacantul roş-alb-albaştrilor Andrei Antohi a reuşit o dublă care a fost suficientă pentru obţinerea victoriei şi menţinerea în fotoliul de lider. Rezultat final: 2-0. Antrenorul Alin Pînzaru împreună cu colegii Tudorel Pelin şi Iulian Olteanu au început cu următorul 11: Iliescu - Vasile, Gîţă, Ghiocel, Manău - Iorga, Codreanu, Moglan, Sălăgeanu - Zaharia - Antohi. După pauză au mai evoluat: Stoian, Matei, Cîrjan, Crihană. După 10 runde, podiumul din seria 1 arată astfel: 1. SC Oţelul Galaţi 26 puncte, 2. SCM Gloria Buzău 26 p, 3. Ştiinţa Miroslava 22 p. Sporting ocupă poziţia a 6-a cu 17 puncte. Echipele gălăţene vor juca etapa viitoare astfel: KSE - SC Oţelul şi Metalul Buzău - Sporting.