19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul s-a impus la Tg. Secuiesc, Sporting a remizat la Buzău

Liga a 3-a a programat în weekend partidele celei de-a 11-a etape. Cele două reprezentate ale Galaţiului care evoluează în seria 1 s-au întors cu patru puncte din deplasare. SC Oţelul a jucat la Tg. Secuiesc cu KSE, un adversar incomod pe teren propriu şi a reuşit o victorie necesară, scor final 2-0, autorii golurilor: Cîrjan, în min.40 şi Antohi, în min.61. Antrenorul Alin Pînzaru a început meciul cu următorul 11: Iliescu - Vasile, Gîţă, Ghiocel, David - Stoian, Crihană, Zaharia, Iorga - Antohi, Cîrjan. Au mai intrat: Moglan, Chiriac, Matei şi Codreanu. Roş-alb-albaştrii se menţin în fotoliul de lider cu 29 de puncte şi etapa viitoare vor juca acasă cu Metalul Buzău, pe 10 noiembrie, de la ora 14.00.
Sporting Lieşti a întâlnit în deplasare pe Metalul Buzău. Lieştenii lui Ionuţ Niculcea au continuat seria evoluţiilor bune şi în final au obţinut o remiză după ce au condus la pauză cu 1-0 după reuşita lui Ţicămucă din min.35. Formula folosită: Vădeanu - Stancu, Maftei, Manea, Sevastian - Constantinescu, Munchiu - D. Mihu, Ţicămucă, Bîrlădeanu - Nica. În cea de-a doua repriză au mai jucat: Iancu, Vârlan, Dănăilă şi Bahnaşu. După 11 etape, Sporting se poziţionează pe locul 7 cu 18 puncte şi va juca pe 10 noiembrie în deplasare cu CSM Rm. Sărat.