25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Seceta se prelungeşte la Oţelul

Stadionul Municipal din oraşul vecin a găzduit miercuri după-amiază primul duel din această săptămână, Dacia Unirea Brăila - Oţelul Galaţi, o partidă care a contat pentru faza a V-a a Cupei României Timişoreana. Cei 2.000 de spectatori dintre care 100 suporteri oţelari au asistat la un joc viu disputat, aprig şi cu orgolii mari în ambele tabere, aşa cum de altfel se şi anticipa. Brăilenii au avut o dominare uşoară în primele 45 de minute, cu o ocazie mare de gol: cap din 4-5 metri a lui S. Nicoliţă, la care portarul Preda s-a evidenţiat, respingând printr-o paradă de senzaţie. După pauză jocul s-a animat şi Oţelul a deschis scorul prin Miron (min. 60) cu un şut imparabil la colţul lung, după un assist a lui Stănescu. Cu două minute înainte de încheierea timpului regulamentar, atunci când puţini se mai aşteptau, Muscă a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj şi a împins meciul în prelungiri. Oţelarii puteau trece din nou în avantaj, dar Adăscăliţei, scăpat singur cu portarul advers, l-a depăşit dar a intrat în unghi şi şutul lui a fost deviat în plasa laterală. Totul s-a rupt în min. 115 când gălăţeanul Stoian a primit uşor cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Avantajul omului în plus s-a dovedit decisiv şi Dacia Unirea a marcat de două ori: Iosofache (min. 111) şi Muscă (min. 116), ultimul dintr-un penalti inventat de centralul Ovidiu Oprea. Rezultat final: Dacia Unirea Brăila - Oţelul 3-1 după prelungiri (1-1). Antrenorul Daniel Florea a folosit formula: Preda - Marus (min. 85 Ioniţă), Cojoc, Asanache, Murgoci - V.Ştefan (min. 81 Adăscăliţei), Dajbog - Stoian, Stănescu (min. 118 Avram), Miron - Chipirliu. Oţelul a spus adio Cupei şi rămâne fără rezultat pozitiv în jocurile oficiale. Cele două echipe se vor întâlni din nou tot la Brăila, în campionat, sâmbătă, de la ora 11.00, în cea de-a III-a etapă a Ligii a II-a.

Ultima oră:

În cursul zilei de joi, Oţelul l-a transferat pe atacantul George Cârjan, 27 de ani, care revine la clubul la care s-a format ca junior, după ce a evoluat 35 de meciuri în Liga I, la FC Botoşani şi Ceahlăul Piatra Neamţ.