28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Set United pentru Final Four-ul Cupei României

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit marţi seara partida United Galaţi - Sportul Ciorăşti din sferturile de finală ale Cupei României la futsal. Echipa vrânceană, una foarte incomodă şi capabilă de rezultate surpriză, a irosit prima ocazie, dar „tigrii” lui Florin Ignat au pregătit foarte bine meciul, au replicat prompt şi au deschis scorul în min.4 prin brazilianul Pele, care, din păcate, mai târziu s-a accidentat şi nu a mai putut evolua. După un sfert de oră, tabela s-a modificat pentru 2-0, după ce şutul lui Burdujel a fost deviat în poarta proprie de un jucător de la Sportul. Internaţionalul Toniţă a parat o lovitură de la 10 metri şi apoi Araujo a înscris pentru 3-0.
Oaspeţii au marcat golul de onoare în ultimele secunde din prima repriză. Echipa gălăţeană s-a descătuşat în cea de-a doua repriză, a marcat de trei ori: Crişan, Crăciun şi Petică şi a obţinut o calificare meritată în Final Four-ul Cupei României. Rezultat final: United Galaţi - Sportul Ciorăşti 6-1 (3-1). Lotul folosit: Toniţă, Cîrdei - Ignat, Crişan, Araujo, Pele, Burdujel, O.Cireş, Crăciun, Boşneagă, Petică, Arhire, Oană. Pentru Final Four mai sunt calificate: Autobergamo şi Wet, ambele din Deva. Cea de-a patra echipă calificată va fi învingătoarea din partida Luceafărul Buzău - FK Odorheiu Secuiesc. Cele două echipe se vor reîntâlni în aceeaşi locaţie sâmbătă, 5 martie, de la ora 17.00, în turul suplimentar din Liga 1 la futsal.

Sursa foto: Sportul Ilustrat