12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Soarele a ieşit pe uliţa Oţelului
Spre lauda lor, fetele pregătite de Alexandrina Soare au abordat partida cu Romanul, o formaţie arţăgoasă care în acest an nu cunoscuse gustul înfrângerii, cu maximă concentrare şi de aceea şi-au uşurat misiunea. Portarul Cristina Bobeică a parat prima lovitură de la 7 metri iar oaspetelor le-au cam tremurat mâinile de fiecare dată când au aruncat spre poartă. Romaşcancele au ţinut aproape în primele 30 minute, dar după pauză, cu Diana Druţu, Cătălina Cioaric şi Nicoleta Tudor în mare poftă de gol, puse bine în valoare de centrii Daciana Curtean şi Paula Pavăl, şi cu pivotul Manuela Manda hărţuind în permanenţă defensiva adversă, oţelarele au zburdat spre o victorie clară.

Alexandrina Soare - antrenor HC Oţelul: „A fost mai uşor decât mă aşteptam, dar şi noi ne-am uşurat misiunea. Le felicit pe jucătoare pentru modul cum au tratat acest meci: cu seriozitate şi mobilizare exemplară. Sper ca şi pe viitor să se înţeleagă că aceasta este singura şansă de a reuşi”.
Cornel Bădulescu - antrenor HCM Roman: „Galaţiul a câştigat meritat. Din păcate pentru noi, poarta nu ne-a mai ajutat ca la ultimele meciuri, am ratat mult, printre care şi trei de 7 metri şi am înregistrat prima înfrângere din 2012”.

HC Oţelul Galaţi – HCM Roman 30-22 (14-12)
Sala Siderurgistul, spectatori: 400
Formaţii: HC Oţelul: Cristina Bobeică (11 intervenţii), Ramona Ciontu - Diana Druţu 11 goluri, Cătălina Cioaric 9, Nicoleta Tudor 5, Paula Pavăl 2, Manuela Manda 2, Daciana Curtean 1, Roxana Bodîrlău, Iulia Artean, Maricica Trandafir şi Carmen Gheorghe.
HCM Roman: Paula Teodorescu, Andreea Polocoşer – Marinela Gherman 6, Raluca Ivan 5, Carmen Stoleru 3, Ana Maria Iuganu 3, Gulnara Garipova 2, Ana Horobeţ 2 şi Maria Criclevit 1;
Arbitri: Ionuţ Barbu - Adrian Manafu, ambii din Bucureşti; Observator FRH: Constantin Panciu - Bucureşti
Aruncări de la 7m: Oţelul 9 (6 transformate); Roman – 5 (2). Minute de eliminare: 12 – 10. Nicoleta Tudor (Oţelul) a fost descalificată în min. 51
Evoluţia scorului: 4-1 (min. 7), 7-3 (min. 12), 9-4 (min. 15), 10-8 (min.21),15-12 (min. 32), 15-14 (min. 34), 18-15 (min. 39), 24-16 (min. 49), 28-18 (min. 56), 30-22 (min. 60).