04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting Lieşti şi Oţelul Galaţi, învingătoare

În cea de-a cincea rundă din Liga a 3-a de fotbal s-au înregistrat două victorii pentru echipele ce reprezintă Galaţiul. Pe stadionul din Valea Mărului a avut loc derbiul judeţean dintre echipa locală Avântul şi Sporting Lieşti. O partidă interesantă, cu multe ocazii la cele două porţi. Lieştenii au deschis scorul în min.3 prin Grigoraş care a transformat o lovitură de la 11 metri, vălmărenii nu au renunţat şi au restabilit egalitatea prin Murgoci în min.36. Tot gazdele au irosit o ocazie imensă pe finalul primei reprize prin juniorul Antofe, care s-a pierdut în faţa porţii goale. Sporting şi-a valorificat experienţa superioară şi Bîrlădeanu a marcat golul victoriei în min.84, după ce în prealabil au mai avut 6-7 ocazii printre care şi două bare. Rezultat final: Avântul - Sporting 1-2. Formaţiile aliniate: Avântul, antrenor Gheorghiţă Popa: Olaru - Iancu, Puşcaşu, Afteni, Hilohe - Chiriac, Drăgan, Murgoci, Antofe - Adamache, S.Moise; Sporting, antrenor Ionuţ Niculcea: Vădeanu - Iancu, Gîţă, Voicu, Năstase - Munchiu, Zărnescu, Stan, Mihu - Dănăilă, Grigoraş. Au mai jucat: O.Moise, Palade, Iacob, respectiv Bîrlădeanu, Lupu, Moldoveanu, Milea.
SC Oţelul a jucat în deplasare cu CS Făurei. Oţelarii au continuat seria evoluţiilor bune, au condus la pauză după reuşita lui Răducan, apoi imediat după pauză Sîrghi a dublat avantajul. Gazdele conduse de Bănel Nicoliţă au încercat să se agaţe, au redus din diferenţă, dar Oţelul, care a mai înscris odată prin Matei, şi-a respectat blazonul şi a obţinut o victorie mai clară decât o arată tabela. Rezultat final: CS Făurei - Oţelul 2-3. Antrenorul Petre Grigoraş a început cu formula: Ursu - Farcaş, Ghiocel, Sîrghi, D.Popescu - Iani, Neagu - Răducan, Matei, Gavrilă - Cîrjan. Au mai intrat: Stoian, Ţicămucă, Dobre, D.Cireş. După cinci etape, situaţia din clasament se prezintă astfel: Sporting, locul 3 cu 7 puncte, golaveraj 12-8, SC Oţelul, locul 4 cu 7 puncte, golaveraj 7-4, Avântul Valea Mărului, locul 10, fără niciun punct. Etapa viitoare, pe 17 octombrie, sunt programate meciurile: Sporting Lieşti - Dacia Unirea Brăila, Oţelul - CSM Bacău şi Avântul Valea Mărului - Viitorul Ianca.