19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Studenţii de CS Universitatea Dunărea de Jos au fost împiedicaţi să promoveze

Returul barajului de promovare dintre CS Făurei şi CS Universitatea Dunărea de Jos care s-a disputat sâmbătă după-amiază a fost foarte încinse. Echipa lui Bănel Nicoliţă, care câştigase cu 4-0 prima manşă la Galaţi, a deschis scorul şi s-a văzut cu promovarea în buzunar. Spre meritul lor, studenţii gălăţeni conduşi de antrenorul Cătălin Savu nu au renunţat la luptă şi au fost foarte aproape să întoarcă situaţia din tur. Echipa gălăţeană a condus cu 3-1 după primele 45 de minute, a continuat să atace şi a mai înscris un gol. Momentul psihologic al confruntării s-a petrecut la scorul de 4-1 când Anastasie, scăpat singur cu portarul gazdelor a ratat golul cinci care cu siguranţă ar fi turnat definitiv plumb în ghetele adversarilor. Scăpaţi ca prin urechile acului, cei din Făurei au apelat şi la ajutorul arbitrilor, care le-au acordat cu foarte mare uşurinţă un penalti transformat. Rezultat final: CS Făurei - CS Universitatea Dunărea de Jos 3-4, la pauză 1-3. Pentru gălăţeni au marcat: Chiciuc - 2 goluri, Grigoraş din 11 metri şi Ţuiu. Antrenorul Cătălin Savu a aliniat formula: Măstăcan - Stancu, Morogan, Moise, Hilohi - Chiciuc, Ignat, Iacob - Anastasie, Grigoraş, Popov. Au mai evoluat: Ţuiu, Gârleanu, Perju, Dajbog. Din păcate, evoluţia ştearsă de pe teren propriu i-a costat promovarea în Liga a 3-a pe studenţii gălăţeni. Cu scorul general de 7-4, CS Făurei a promovat în eşalonul trei.