25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Un meci "nebun": United a remizat spectaculos la Odorheiu Secuiesc

Derbiul celei de-a patra etape din Liga 1 la futsal s-a disputat marţi seara între FK Odorheiu Secuiesc şi United Galaţi. Aşa cum se anticipa, partida a avut un ritm alert şi a fost spectaculoasă din toate punctele de vedere.
Campioana României a început în forţă şi brazilianul Pele a deschis scorul în primul minut cu o torpilă de la vreo 10 metri, din pasa lui Cardenas. Gălăţenii au continuat să atace, şi-au creat câteva ocazii pe care le-au irosit din păcate. Harghitenii au replicat prompt, au reuşit să marcheze două goluri în ultimele 56 de secunde şi au intrat la vestiare în avantaj. Kanya a reuşit dubla imediat după pauză şi s-a făcut 3-1. Tigrii lui Florin Ignat şi-au scos imediat colţii, iar Araujo şi Pele au "muşcat" de două ori pentru 3-3. Partida s-a încins în ultimele 10 minute, s-a jucat pe contre, fiecare din cele două combatante având şansa victoriei. În ultimele patru minute pe teren a intrat şi antrenorul Ignat, gălăţenii au încercat să dea lovitura decisivă şi au atacat cu fly-golkeper, dar tabela nu s-a mai modificat.
Rezultat final: FK Odorheiu Secuiesc - United Galaţi 3-3 (2-1). Echipa gălăţeană a început în formula: Toniţă - Crişan, Araujo, Cardenas, Pele. Au mai intrat: Cârdei - Burdujel, O.Cireş, Crăciun, Dudău, Ignat. Pe bancă s-au mai aflat: Petică, Arhire şi Boşneagă. United rămâne neînvinsă şi ocupă fotoliul de lider cu 10 puncte. Sala Polivalentă Dunărea va găzdui sâmbătă, 22 octombrie, de la ora 18.00, partida United - Luceafărul Buzău, ultima repetiţie înaintea turneului din Main Round-ul UEFA Futsal Champions League. *sursa foto: Facebook - United