05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Un singur punct pentru echipele gălăţene
La finele săptămânii trecute s-au disputat jocurile unei noi etape în eşalonul trei. Stadionul Siderurgistul a găzduit confruntarea Oţelul II - CS Panciu. Oţelarii cei mici au început în forţă şi au condus cu 2-0 după primele 40 de minute, graţie unei duble a lui Cojoc. Oaspeţii au redus diferenţa de pe tabelă în ultimul minut al primei reprize, dintr-un penalti acordat cu mare uşurinţă. Jucătorii pregătiţi de Dan Dobai şi Tudorel Pelin au continuat să aibă iniţiativa şi în cel de-al doilea mitan, dar au ratat cu senitătate ocazii importante şi asta i-a costat pentru că oaspeţii au reuşit să egaleze cu şapte minute înainte de final. Oţelul II - CS Panciu 2-2(2-1). Formula folosită: Abraham - Marus, Stoica (min. 46 Mişelăricu), Sipovici, Murgoci - Chebac (min. 80 Adăscăliţei), Negoescu - Cojoc (min. 46 Lupu), Borbely, Trajkovici - Butoi (min. 69 Coropcă).
Cealaltă reprezentantă a oraşului nostru la acest nivel, Politehnica, s-a deplasat în fieful liderului FCM Bacău. Partida s-a încheiat cu victoria băcăuanilor care au marcat unicul gol dintr-o lovitură de la 11 metri în primele 45 de minute. De remarcat, că Agbleta a irosit două şanse de egalare în partea a doua. Rezultat final: FCM Bacău - Politehnica 1-0 (1-0). Antrenorul Damian Băncilă a trimis pe teren 11-le: Stoica - Radu, Hristian, Coman, Grosu (min. 64 Racoviţă) - Fălcaru, Munteanu (min. 20 Stamate), Chiriţă (min. 46 Chiriac) - I. Cristian, Agbleta, Serian (min. 58 Bahica). Situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul IV cu 24 de puncte; Politehnica, locul IX cu 19 puncte. Runda viitoare este programat derbiul gălăţean: Politehnica - Oţelul II.