08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Una caldă, alta rece pentru hocheiştii de la CSM Dunărea

Patinoarul artificial Dunărea a găzduit în weekend cel de-al treilea turneu din cadrul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă. Prima zi s-a încheiat cu partida Steaua Bucureşti - CSM Dunărea, una dramatică, care a avut nevoie de prelungiri pentru a se desemna învingătoarea. Prima repriză a fost albă, apoi bucureştenii au deschis scorul, dar şi repriza a doua s-a încheiat la egalitate, după golul lui Geru. Dunărenii au preluat iniţiativa şi s-au desprins în debutul celei de-a treia reprize dar Steaua nu a cedat şi a restabilit egalitatea până la sfârşitul timpului regulamentar. Zeiţa Fortuna le-a surâs gălăţenilor în „overtime”, când n-au avut nevoie decât de cinci secunde pentru golul victoriei. Rezultat final: CSM Dunărea - Steaua 4-3 ot (0-0, 1-1, 2-2, 1-0). Au marcat: Geru, Eis, Pometlo, Tanko respectiv Georgescu (2), Timaru.
Sâmbătă seară, dunărenii au disputat cel de-al doilea joc în compania celor de la Progym Gheorgheni, principala contracandidată la locul II care asigură prezenţa în play-off. Evoluţia scorului a fost foarte interesantă. Gălăţenii au marcat primii dar oaspeţii au revenit spectaculos şi au condus cu 3-1. Dunărea nu a cedat şi a egalat la jumătatea celei de-a doua reprize dar Progym a replicat şi a punctat din nou pe contraatac. În ultima repriză, echipa noastră a scos portarul şi a atacat în valuri dar a ratat ocazii importante prin Eis, Pometlo (2) sau Geru. Rezultat final: CSM Dunărea - Progym 3-4 (1-2, 2-2, 0-0). Pentru gălăţeni au marcat: Gergely (2) şi Geru. Ieri, după închiderea ediţiei dunărenii au întâlnit Sportul Studenţesc.