03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada n-a putut emite mari pretenţii în faţa campioanei

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit sâmbătă partida CS Arcada Galaţi - CVM Tomis Constanţa, contând pentru cea de-a XII-a etapă, a doua din returul Diviziei A 1 la volei masculin. Cei prezenţi în tribune s-au putut delecta cu un meci plăcut, care s-a încheiat după 55 de minute cu deznodământul scontat. Multipla campioană naţională Tomis Constanţa, care a reprezentat România în Champions League, s-a impus în trei seturi. La fel ca la precedentul joc de pe teren propriu, cel cu Dinamo, disputat la finalul anului trecut, Arcada şi-a vândut scump piele şi a dat o replică solidă, cu excepţia primului set. De altfel, gălăţenii au condus de mai multe ori pe tabela de marcaj: 9-8, 11-9, 15-13 (set II) respectiv 3-1, 5-2, 7-4, 10-6, 11-9 (setul III) dar experienţa superioară a constănţenilor şi-a spus cuvântul în cele din urmă. Rezultat final: Arcada - CVM Tomis 0-3 (-11, -22, -19). Antrenorul Marian Apostu a folosit formula: Harabagiu, Râpeanu (Martin), Cerşemba, Crăciun, Dragomir, Cristudor (Romanescu), Ghimeş - libero. Partida a fost arbitrată de Florin Vasile -Bosi (Bucureşti) şi Octavian Diaconiţă (Piatra Neamţ). Echipa gălăţeană se menţine pe locul VII cu 14 puncte. Arcada va sta runda viitoare, apoi va juca la Unirea Dej (29 ianuarie), după care va urma seria de trei meciuri pe teren propriu cu Phoenix Şimleu Silvaniei (1 februarie), Ştiinţa Explorări Baia Mare (8 februarie) şi Volei Municipal Zalău (12 februarie).