06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea a ratat debutul din play-off, Sporting Lieşti, prima victorie din play-out

Sâmbătă s-au disputat meciurile primei etape din play-off-ul respectiv play-out-ul Ligii a 3-a la fotbal. Unirea Braniştea a debutat în faza play-off în deplasare la Metalul Buzău. Brăniştenii au fost surprinşi în prima repriză de buzoieni care au marcat de două şi în ciuda faptului că au echilibrat jocul în partea a doua nu au reuşit să mai revină şi pe tabela de marcaj. Rezultat final: Metalul -Unirea 2-0 (0-0). Antrenorul Ionuţ Niculcea a folosit formula de start: Ursu -Mihai, Gîţă, Enache, Hilohi -Murgoci, D.Cireş -Ţicămucă, Răducan, M.Cireş- Docuz. Etapa viitoare, Unirea Braniştea va juca la Bacău cu Aerostar. Situaţia în clasament se prezintă astfel: 1.CSM Rm.Sărat 48 puncte, 2.Metalul Buzău 44 p, 3.Unirea Braniştea 37 p, 4.Aerostar Bacău 34 p.
Pe „Lieşti Arena” Sporting a primit vizita celor de la Voinţa Limpeziş. Antrenorul Cătălin Savu s-a confruntat cu multe absenţe în lot şi lieştenii au avut de tras serios după ce buzoienii au deschis scorul în prima repriză şi au trecut pe lângă 2-0. Meciul s-a încins pe final când s-au acordat trei cartonaşe roşii, Sporting a revenit spectaculos în ultimele cinci minute şi a păstrat cele trei puncte la Lieşti după reuşitele lui Mihu din penalti şi Costea. Rezultat final: Sporting -Voinţa 2-1 (0-1). Profesorul Cătălin Savu a aliniat formula: Cilighidreanu -Ştefănescu, Cucu, Crihană, Dima -Chiriac, Mihu, Stan, Iordache -Grigoraş, Costea. Au mai intrat: Iacob şi Călin. Sporting se menţine pe locul 6 cu 30 de puncte, la patru lungimi în spatele ocupantei locului 3, CSM Focşani 2007. Cele două echipe se vor întâlni runda viitoare la Focşani.