08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a câştigat la Călăraşi şi s-a apropiat la un punct de podium

Liga I la futsal s-a reluat în weekend cu partidele celei de-a 15-a etape. Vicecampioana României, United Galaţi a jucat luni seara în deplasare în sala sporturilor Ion C Neagu cu Dunărea 2005 Călăraşi, un adversar recunoscut ca incomod pe teren propriu. Cele două echipe au început prudent, anihilându-se reciproc în prima parte. Brazilianul Varela a deschis scorul din pasa lui Covaci dar călărăşenii au replicat şi au restabilit egalitatea prin Plugaru. Soarta meciului s-a decis în finalul primei reprize când băieţii pregătiţi de Vitor Hugo Costa şi Alexandru Tănăsilă au apăsat pedala de acceleraţie până la fund, au marcat de trei ori consecutiv: Laşcu şi Tudose, care a izbutit dubla şi scorul la pauză a fost 1-4. Dunărea a ieşit montată de la vestiare, a redus diferenţa după autogolul nefericit al căpitanului Burdujel şi a forţat în continuare scoţând portarul pentru a-şi crea superioritate numerică dar fără sorţi de reuşită. Experienţa superioară a formaţiei gălăţene şi-a spus cuvântul şi Laşcu a încheiat socotelile cu 10 minute înainte de final. Dunărea 2005 Călăraşi - United Galaţi 2-5 (1-4). Lotul folosit: Wellington „Nene” - Burdujel, Laşcu, Borges, Varela, Covaci, Boubătrân, Tudose , Cireş. După 15 etape, United se menţine pe locul 4 cu 34 puncte. Podiumul arată astfel: 1. Informatica Timişoara 41 puncte, 2.Autobergamo Deva 39 p, 3. FK Odorheiu Secuiesc. Campionatul se va întrerupe o săptămână, în weekend fiind programate sferturile de finală ale Cupei României. United va juca pe 3 martie la Ciuc cu Imperial Wet.
Sursa foto: Facebook - United