Miercuri, 07 Noiembrie 2018 12:50
Publicat în Sport
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

La doar 72 de ore după ce au învins campioana Informatica Timişoara, echipa condusă de pe bancă, dar şi din teren de Florin Ignat a revenit pe teren în faţa propriilor suporteri întâlnind SCM Gloria Buzău, o echipă nou promovată. Pentru prima dată în acest sezon, United a folosit trei linii şi a controlat meciul din primul şi până în ultimul minut. Buzoienii au venit la Galaţi cu obiectivul să nu primească multe goluri şi s-au baricadat în apărare, dar nu au rezistat decât până la pauză. După prmele 20 de minute tabela a arătat un 2-0, marcatori: Borges şi Cireş. Vicecampionii României s-au descătuşat în cea de-a doua repriză când au perforat de cinci ori reduta buzoiană prin: Ignat, Crăciun, Rafinha, cu o dublă şi Petică. Gloria a punctat la impresia artistică reuşind să înscrie golul de onoare prin Ţicalo. Rezultat final: United - SCM Gloria 7-1 (2-0). Lotul folosit de echipa gălăţeană: Păduraru, Wellington Nene - Cojoc, Burdujel, Laşcu, Crăciun, Tudose, Borges, Cireş, Rafinha, Coco, Ignat, Boubătrân, Petică. United îşi păstrează invincibilitatea în campionat şi cel puţin până la încheierea partidei FK Odorheiu Secuiesc - FC Dunărea Călăraşi, programată miercuri după închiderea ediţiei revine în fotoliul de lider cu 19 puncte. În ultima etapă a turului, pe 12 noiembrie, echipa noastră va juca la Călăraşi cu Futsal Club Dunărea.

Sursa foto: Facebook - Sportul Ilustrat