25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a învins Gloria şi a revenit în fotoliul de lider

La doar 72 de ore după ce au învins campioana Informatica Timişoara, echipa condusă de pe bancă, dar şi din teren de Florin Ignat a revenit pe teren în faţa propriilor suporteri întâlnind SCM Gloria Buzău, o echipă nou promovată. Pentru prima dată în acest sezon, United a folosit trei linii şi a controlat meciul din primul şi până în ultimul minut. Buzoienii au venit la Galaţi cu obiectivul să nu primească multe goluri şi s-au baricadat în apărare, dar nu au rezistat decât până la pauză. După prmele 20 de minute tabela a arătat un 2-0, marcatori: Borges şi Cireş. Vicecampionii României s-au descătuşat în cea de-a doua repriză când au perforat de cinci ori reduta buzoiană prin: Ignat, Crăciun, Rafinha, cu o dublă şi Petică. Gloria a punctat la impresia artistică reuşind să înscrie golul de onoare prin Ţicalo. Rezultat final: United - SCM Gloria 7-1 (2-0). Lotul folosit de echipa gălăţeană: Păduraru, Wellington Nene - Cojoc, Burdujel, Laşcu, Crăciun, Tudose, Borges, Cireş, Rafinha, Coco, Ignat, Boubătrân, Petică. United îşi păstrează invincibilitatea în campionat şi cel puţin până la încheierea partidei FK Odorheiu Secuiesc - FC Dunărea Călăraşi, programată miercuri după închiderea ediţiei revine în fotoliul de lider cu 19 puncte. În ultima etapă a turului, pe 12 noiembrie, echipa noastră va juca la Călăraşi cu Futsal Club Dunărea.

Sursa foto: Facebook - Sportul Ilustrat