18 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a învins, în sfârşit, pe Spicom

Liga I la futsal a debutat la începutul săptămânii. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit luni seara partida United Galaţi - Spicom Sf. Gheorghe, un adevărat derbi pentru play-off. Prezenţa în tribune a primarului Marius Stan, alături de noua conducere a Fundaţiei Sportului Gălăţean reprezentată de Cătălin Tofan şi Ilie Hagioglu i-a motivat suplimentar se pare pe băieţii pregătiţi de David Asandei. Spicom, cu trei stranieri în formula de start: doi croaţi şi un spaniol, pornea cu un ascendent moral după ce nu pierduseră de patru ani la Galaţi. Oaspeţii au deschis scorul prin Petrovici în min. 6 contrar cursului jocului. Gălăţenii, cu bulgarul Plamen Mylkov Stoykov, de la Grand Pro Varna transferat în ziua meciului, au avut iniţiativa, au dominat şi au ratat numeroase ocazii. La trei minute de la deschiderea scorului, căpitanul de la United, Cojoc a irosit şansa egalării dintr-un penalti parat de portarul Grigoraş, care a făcut minuni pentru Spicom. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Burdujel a fost angajat pe culoar de Stoykov şi a modificat tabela. Echipa gălăţeană a controlat ostilităţile şi în cel de-al doilea mitan, a arătat că este mai omogenă decât adversara sa, în ciuda faptului că în această vară au plecat: Toniţă, Jovanovic, Ajala şi Ivan şi s-a desprins cu 3-1 graţie reuşitelor lui Cojoc şi Burdujel. Finalul a fost incendiar, oaspeţii au scos portarul şi au introdus un jucător de câmp, au forţat dar n-au putut decât să reducă diferenţa de pe tabela de marcaj. Rezultat final: United - Spicom 3-2 (1-1). Lotul folosit de echipa gazdă: Salichi - Cojoc, Burdujel, Tudose, Laşcu, Crăciun, Stoykov, Cireş, Apostol. Pe foaia oficială au mai fost trecuţi: Păduraru - Iorga, Popa, Stoian, Berdilă. Alte rezultate: Clujana Cluj Napoca - Dunărea Călăraşi 1-8, CSMS Iaşi - Concordia Chiajna 7-1, Muncitorul Reşiţa - City'us Tg. Mureş 1-6. Etapa viitoare, pe 8 septembrie, United va juca în deplasare cu KSE Tg. Secuiesc.