19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a obţinut a 13-a victorie

Trei goluri şi trei puncte pentru cea de-a XIII-a victorie sezonală a echipei conduse de antrenorul David Asandei. Luni seara, în sala Polivalentă Dunărea s-a disputat partida United Galaţi - CFF Clujana Cluj Napoca. Chiar dacă a avut absenţe importante: Moldoveanu, plecat cu Naţionala în Franţa, Cojoc, Stoykov, Apostol şi Crăciun, accidentaţi, echipa noastră a încheiat rapid socotelile. Laşcu şi Boubătrân, din pasa lui Tudose au marcat în primele cinci minute. Apoi a început sarabanda ocaziilor: Cireş, Hendrius, Tudose, Bâgu, Laşcu, Iorga. Oaspeţii s-au închis bine în apărare dar au avut şi ei 3-4 ocazii bune la care portarul „Nene” şi-a demonstrat din plin calităţile. Cu două minute înainte de fluierul final, Bâgu l-a angajat în faţa porţii pe Cireş şi acesta nu a mai greşit ţinta. La ultimele faze pe teren au fost introduşi Popa şi Stratulat, cei mai tineri jucători din lotul echipei gălăţene. Rezultat final: United Galaţi - CFF Clujana 3-0 (2-0). Lotul folosit: Welington, Păduraru - Burdujel, Hendrius, Laşcu, Cireş, Bâgu, Tudose, Iorga, Popa, Stratulat. United se menţine pe locul IV cu 40 de puncte şi va juca runda viitoare în deplasare cu FK Odorheiu Secuiesc (24 martie).

Satelitul a coborât pe trei

O victorie şi o înfrângere în ultimul minut de joc acesta este bilanţul pentru satelitul echipei noastre la turneul ce s-a disputat în weekend la Miercurea Ciuc. Echipa antrenată de David Asandei a învins în prima zi pe lanterna Blue Angel Cristian Braşov, după un meci pe care l-au controlat cu autoritate, scor final 5-1. Pentru gălăţeni au marcat: Boubătrân, Cireş, Stratulat, Popa şi Iorga. Cel mai interesant meci a fost cel de duminică împotriva gazdelor de la Imperial Wet, liderul neînvins al campionatului. „A fost un meci nebun, foarte disputat. Am condus cu 2-1 la pauză, am avut câteva oportunităţi să ne desprindem decisiv pe tabela de marcaj dar le-am irosit. Finalul a fost dramatic, a fost 2-2 cu 90 de secunde înainte de ultimul fluier, gazdele au avut mai mult noroc cu două goluri din deviere şi am pierdut”, a concluzionat tehnicianul de la United. Rezultat final: Imperial Wet - United 2 4-3 (1-2). Lotul folosit: Păduraru, Tănăsilă, Popa, Cernat, Bâgu, Cireş, Apostol, Iorga, Stratulat, Boubătrân, Popliacă, Ghighimoc. Echipa gălăţeană a coborât pe locul trei cu 26 de puncte. Următorul turneu va avea loc pe 2-3 aprilie la Gheorgheni.