27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a obţinut o calificare senzaţională în sferturile Cupei României

Derbiul optimilor a adus faţă în faţă miercuri seara în sala Polivalentă Dunărea echipa noastră şi Informatica Timişoara. În faţa unui public numeros care şi-a susţinut cu ardoare favoriţii, cele două echipe au oferit un joc cu un ritm ridicat, faze spectaculoase şi răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Conduşi din teren de Robert Lupu, selecţionerul României, oaspeţii, cu trei internaţionali sârbi în lot, care recent au ocupat locul IV la Europene, au fost pragmatici şi au deschis scorul prin Rakic (min. 8). Chiar dacă au avut două absenţe importante: Crăciun şi Stoykov, ambii accidentaţi, băieţii lui David Asandei au jucat cu ambiţie, au anihilat din faşă jocul de pase al adversarilor şi şi-au creat ocazii prin: Cireş, Moldoveanu, Laşcu şi Bâgu. Împotriva cursului jocului, Informatica şi-a dublat avantajul la trei minute de la reluare după reuşita lui Ilaş. Ai noştrii nu s-au clătinat şi după o fază şnur pe traseul Laşcu - Cojoc - Moldoveanu au redus diferenţa. Apoi, Bâgu (min. 26) a trecut pe lângă egalare, dar „Manu” şi-a reconfirmat statul de golgeter, a reuşit dubla şi speranţele au renăscut în tabăra gălăţeană. Peste cinci minute, internaţionalul moldovean Burdujel i-a furat mingea lui Janici la centrul terenului şi apoi l-a executat cu sânge rece pe Iancu, aducând o explozie de bucurie pe banca noastră şi în tribună. Finalul a fost dramatic, bănăţenii au scos portarul, au atacat cu om în plus, reduta gălăţeană dirijată de căpitanul Cojoc şi locotenenţii Wellington, Apostol şi Tudose a rezistat, dar cea mai mare ocazie i-a aparţinut internaţionalului de la United, Moldoveanu (min. 38). „Am pregătit foarte bine meciul şi să fiu sincer şi la 0-2 tot am fost sigur că vom câştiga. Niciun joc nu seamănă cu altul, i-am surprins şi nu i-am lăsat să ne macine cu jocul lor de pase şi ne-am calificat în sferturi. Îi felicit pe băieţi, au luptat până la epuizare, au respectat tot planul tactic şi împreună am reuşit”, a concluzionat tehnicianul echipei gălăţene. Rezultat final: United - Informatica 3-2 (0-1). Lotul United: Wellington - Cojoc, Burdujel, Laşcu, Cireş, Moldoveanu, Tudose, Apostol, Bâgu, Păduraru, Hendrius da Silva, Iorga, Tănăsilă, Boubâtrân.