27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut dramatic la Iaşi

Sala Sporturilor din Iaşi a găzduit miercuri la prânz partida restanţă din Liga I la futsal, CSMS Iaşi - United. Partida se anunţa interesantă prin prisma evoluţiilor celor două combatante din ultimul timp. Gazdele au furnizat o mare surpriză în urmă cu două etape, când au învins pe Autobergamo Deva, iar gălăţenii veneau după două victorii consecutive. United a deschis scorul, dar ieşenii au jucat foarte bine în primele 20 de minute şi au condus cu 4-1 la pauză. Rolurile s-au inversat la reluare, când echipa gălăţeană şi-a arătat adevărata valoare, în opt minute a marcat de patru ori consecutiv şi a trecut în avantaj, scor 5-4. CSMS-ul nu s-a predat, a continuat să lupte şi a preluat iniţiativa după trei goluri consecutive. Finalul a fost dramatic, antrenorul David Asandei a scos portarul şi a forţat egalarea, a apărut şi un cartonaş roşu, nervii s-au întins la maxim, dar scorul nu s-a mai modificat. Rezultat final: CSMS Iaşi - United 7-5 (4-1). Echipa gălăţeană se menţine pe locul IV cu 18 puncte şi va juca etapa viitoare pe teren propriu cu Autobergamo Deva (23 noiembrie, sala Dunărea, ora 18.00).