27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut în fieful campioanei Imperial şi pregăteşte restanţa cu Dunărea

După o întrerupere de două săptămâni cauzată de acţiunea echipei naţionale care se pregăteşte pentru turneul de calificare la Cupa Mondială ce va avea loc la Piatra Neamţ, în weekend s-a reluat Liga 1 la futsal. Primul derbi din acest sezon a avut loc la Miercurea Ciuc şi a adus faţă în faţă campioana, Imperial WET şi vicecampioana, United Galaţi. Aşa cum ne aşteptam, meciul a avut un ritm bun, ciucanii au avut mai mult iniţiativa şi au obţinut o victorie absolut meritată. Imperial a condus cu 2-0 după un sfert de oră, dar gălăţenii au rămas în meci după ce Laşcu a redus diferenţa cu un gol din lovitură liberă. Momentul psihologic s-a consumat pe finalul primei reprize când Araujo a irosit lovitura de la 10 metri ce ar fi adus egalarea. În timp ce United a continuat sarabanda ratărilor, gazdele au fost pragmatice şi au marcat încă de patru ori. Rezultat final: Imperial WET - United 6-2. Pentru vicecampioni au marcat: Laşcu şi Petică. Antrenorul Florin Ignat a folosit lotul: Grigoraş, Dinicuţă - Obadă, Tacot, Petică, Cireş, Crăciun, Burdujel, Laşcu, Araujo, Stoica, Boşneagă, Crişan. Gălăţenii trebuie să treacă repede peste acest eşec deoarece, joi, 3 octombrie, primesc vizita, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 18.00, celor de la Futsal Club Dunărea Călăraşi, într-o partidă restanţă din cea de-a doua etapă.