26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut şi a căzut de pe podium

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit miercuri seara derbiul celei de-a VII-a etape din Liga I la futsal, United Galaţi - Informatica Timişoara. Echipa bănăţeană s-a înfiinţat în această vară, dar a transferat jucători foarte valoroşi din România, Serbia, Muntenegru şi Brazilia şi a confirmat că este printre favoritele la câştigarea campionatului în acest sezon. Echipa gălăţeană şi-a dorit cu siguranţă altceva dar a prins o zi neagră şi a fost depăşită la toate capitolele. Informatica a profitat din plin de toate oportunităţile şi a tranşat disputa încă din prima repriză când a marcat de patru ori prin: Lupu, antrenorul jucător care şi-a sărbătorit ziua de naştere, Novoselac şi Matei (2). După pauză, gălăţenii au alergat după golul de onoare, dar tot oaspeţii au fost cei care au închis tabela prin reuşita lui Jancic. Rezultat final: United Galaţi - Informatica Timişoara 0-5 (0-4). „A fost o partidă care s-a încheiat cu un succes net al oaspeţilor. Cei trei jucători care au fost plecaţi la echipele lor reprezentative nu au avut prospeţime. Victoria echipei din Timişoara nu poate fi pusă la îndoială pentru că formatia bănăţeană posedă jucători foarte valoroşi. Nu pot însă să nu remarc faptul că şi portarul nostru le-a făcut oaspeţilor cadou cel puţin două goluri. A fost doar un meci şi trebuie să o luăm de la capăt”, a declarat la final antrenorul gălăţean David Asandei. United a coborât pe locul IV şi va juca următorul meci în deplasare cu CFF Clujana Cluj, pe 8 noiembrie.