10 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United atacă pe două fronturi
Trupa lui David Asandei trece printr-o perioadă foarte aglomerată. Astăzi, de la ora 17.00, gălăţenii vor disputa manşa retur din semifinala Cupei României, în deplasare, cu City'us II Tg. Mureş. După ce au câştigat în tur pe teren propriu, cu 7-2, cei de la United pornesc ca favoriţi. A doua zi, fotbaliştii noştri vor face o escală la Tg. Secuiesc, pentru primul joc cu KSE, din play-off-ul Ligii I. „Un adevărat tur de forţă pentru echipa noastră, cu două meciuri în mai puţin de 24 de ore. Din motive financiare, am ales această soluţie, sper ca băieţii să treacă cu bine peste aceste hopuri. Ne dorim două victorii pentru a avea un moral bun în continuare”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Un prim obiectiv care trebuie atins este finala Cupei României, pentru ca apoi gândurile să fie îndreptate spre una dintre finalele Campionatului Naţional. Lotul de jucători a fost completat cu Ovidiu Lupu, un jucător de 25 de ani, trecut pe la Dunărea, cu certe calităţi pentru fotbalul de sală. După toate probabilităţile, cel de-al doilea meci din play-off cu KSE, de la Galaţi, va avea loc pe 6 mai. Gălăţeanul Viorel Cojoc a fost convocat, în sfârşit, la Naţionala României, care în perioada 8-14 mai va participa la un turneu amical în China.