18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United merge mai departe în Cupa României

Cupa României la futsal a programat partidele din prima fază. United Galaţi a întâlnit în deplasare pe KSE Tg. Secuiesc, formaţie ce sezonul trecut  a evoluat în primul eşalon, dar nu a mai putut continua din motive financiare. Gazdele au deschis scorul din primul minut, dar tigrii lui Florin Ignat au intrat în arenă şi au muşcat letal de cinci ori până la pauză prin: Crăciun şi dublele lui Petică şi Araujo. Revenit după accidentare, Boşneagă a urcat scorul la 6-1. KSE nu a renunţat, a marcat de trei ori consecutiv la mijlocul celei de-a doua reprize, dar finalul a aparţinut vicecampioanei României pentru care au mai punctat pe tabelă prin internaţionalii Octavian Cireş şi Crişan şi Ignat.
„Mă bucură victoria de la Tg. Secuiesc şi mă bucură şi faptul că nu am suferit accidentări şi că nici nu am încasat cartonaşe. În weekend avem deplasare grea la Timişoara, aşadar trebuie să ne pregătim ca pentru o adevărată finală“, a concluzionat antrenorul Florin Ignat. Rezultat final: KSE Tg. Secuiesc - United Galaţi 6-9 (1-5). Echipa gălăţeană s-a calificat în sferturi unde va întâlni, în deplasare, pe 27 februarie, CSL Sportul Ciorăşti. Până atunci însă, United va disputa a doua finală pentru locul 2 în Liga 1 pe terenul celor de la CFR 1933 Timişoara. *sursa foto: Sportul Ilustrat