28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United s-a descătuşat cu vicecampioana

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit luni partida United Galaţi - FK Odorheiu Secuiesc, care a încheiat cea de-a X-a etapă din Liga I la futsal. La prima vedere se anunţa un joc echilibrat ţinând cont că echipă gălăţeană întâlnea vicecampioana naţională en-titre şi nu l-a putut folosi pe căpitanul Cojoc. Pe teren lucrurile au fost mai simple, băieţii antrenaţi de David Asandei fiind foarte motivaţi şi în zi bună. Laşcu a deschis scorul, oaspeţii au egalat prin Szocs, dar gălăţenii au apăsat până la fund pedala de acceleraţie şi au mai marcat două goluri până la pauză prin: Burdujel şi Apostol, cu o execuţie de clasă: şut din vole în vinclul porţii lui Klein. Repriza a doua a început furtunos, cu două goluri în două minute, Laşcu respectiv Barna. United a zburdat pur şi simplu, a demonstrat că a pregătit foarte bine meciul şi firesc a mai punctat de două ori prin Bâgu, care a revenit după o pauză lungă cauzată de o intervenţie chirurgicală şi Stoykov. Rezultat final: United - FK Odorheiu Secuiesc 6-2 (3-1). Lotul folosit: Salichi - Tudose, Laşcu, Burdujel, Crăciun, Păduraru, Popa, Cireş, Apostol, Stoian, Stoykov, Hendrius, Bâgu şi Stratulat. Etapa viitoare, echipa gălăţeană care se află pe locul IV cu 18 puncte va juca la Focşani cu Galactic.