01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United şi-a valorificat avantajul terenului propriu şi conduce cu 2-0 în finala cu FK Odorheiu Secuiesc

Cel de-al doilea episod din finala Ligii 1 la futsal dintre United Galaţi şi FK Odorheiu Secuiesc s-a consumat marţi seara la sala Polivalentă Dunărea şi a avut acelaşi deznodământ cu primul. Partida a fost tacticizată, tigrii lui Florin Ignat au fost vioara întâi chiar dacă au jucat economicos. Brazilianul Dos Santos „Pele” şi-a făcut datoria şi a înscris unicul gol din prima repriză din pasa lui Crişan. Campioana en-titre şi-a concretizat dominarea în repriza a doua şi şi-a mărit diferenţa pe tabela de marcaj după reuşitele lui Cireş şi Dudău, care a finalizat contraatacul declanşat de Crăciun. Harghitenii au scos din nou portarul, au atacat supranumeric, dar nu au reuşit decât golul de onoare, „vinovatul” fiind portarul Petrişor Toniţă, care s-a remarcat din nou cu paradele sale. Rezultat final: United Galaţi - FK Odorheiu Secuiesc 3-1 (1-0). Lotul de jucători: Toniţă, Cârdei - Crişan, Pele, Araujo, Cireş, Burdujel, Krstic, Crăciun, Dudău, Ignat, Boşneagă, Arhire, Oană şi Petică. Staff: Florin Ignat - antrenor principal; Viorel Cojoc - antrenor secund; Alexandru Tănăsilă - delegat; Mihai Polinschi - medic. United conduce cu 2-0 la general şi mai are nevoie de încă o victorie pentru a cuceri cel de-al treilea titlu consecutiv de campioană naţională. Finala se mută la Odorheiu Secuiesc, meciul 3 fiind programat pe 23 mai, de la ora 17.00. *sursa foto: Sportul Ilustrat