27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Victorie pentru Sporting, remiză pentru CSU Dunărea de Jos

Echipele gălăţene care activează în eşaloanele inferioare la fotbal se pregătesc de zor în această perioadă pentru retur, alternând antrenamentele cu meciuri de pregătire. CSU Dunărea de Jos, ocupanta locului 14 din seria 1, a întâlnit colega de eşalon din seria a 2-a, Viitorul Ianca. Partida s-a terminat, la egalitate, scor final: 1-1. Pentru studenţii gălăţeni a marcat R.Popa în min.60 care a restabilit egalitatea după ce oaspeţii au condus la pauză. Antrenorul Eugen Baştină a folosit două formule de echipă: B.Olaru - Ivaşcu, Iacob, Moise, Hilohi - Chiriac, Lovin, Mohorâţă, Perju, Izvoranu - R.Popa, pentru prima repriză, respectiv Enache - Iancu, R.Olaru, Manea, Morogan, Ignat, T.Baştină, Butnaru, Vartolomei, Palade, R.Popa. CSU Dunărea de Jos va disputa două amicale în această săptămână: Sporting Vânători Under 19, miercuri, şi cu Victoria Traian, sâmbătă.
Sporting a primit vizita pe „Lieşti Arena” campioanei Ligii a 4-a din Brăila, Victoria Traian. Lieştenii s-au impus cu 3-2, prin reuşitele lui Mihu, Nica şi Grigoraş. Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu 11-le: Lazăr - Stancu, Gâţă, Voicu, T.Năstase - I.Constantinescu, Lupu, Zărnescu, Mihu, Nica - Dănăilă. Au mai intrat: Brăneţ, Hodorogea, Dima, Munchiu, R.Năstase, Panaite, Iancu, Bârlădeanu, Grigoraş. Sporting va juca pe 19 februarie acasă cu Dacia Unirea Brăila şi pe 22 februarie în deplasare cu CSM Focşani 2007. Cea de-a 3-a reprezentantă a Galaţiului la acest nivel, SC Oţelul îşi continuă cantonamentul din Spania şi a disputat încă un joc de pregătire marţi, 18 februarie, după închiderea ediţiei, cu Atletico Pulpileno.