28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Sferturile de finală din Divizia A1 la volei masculin au debutat vineri în sala sporturilor Dunărea din oraşul de la Dunăre cu partida dintre CSM Arcada, locul 1 la finalul sezonului regular, şi SCM Zalău, locul 8. Pronosticul s-a adeverit şi echipa gălăţeană condusă de Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu a obţinut o victorie clară. Primele două seturi au fost la discreţia cvintuplei campioane a României, zălăuanii au trecut la conducere în setul trei şi au dat impresia că pot reveni în meci, dar Nikula, Bala, Gergye & Co. nu au fost de acord, au forţat şi au încheiat socotelile rapid. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - SCM Zalău 3-0 (14, 22, 20). Antrenorul Sergiu Stancu a început cu formula: Bala 7 puncte, Butnaru 4 p, Nikula 17 p, Gergye 12 p, Talpă 6 p, Lescov 2 p - Toman, libero. Au mai jucat: Karimi 2 p, Aldea 1 p, Woch 2 p. CSM Arcada conduce cu 1-0 la general şi mai are nevoie de o victorie ca să se califice în semifinale. Meciul 2 este programat miercuri, 27 martie, la Zalău, iar, dacă va mai fi necesar, meciul 3 se va disputa sâmbătă, 30 martie, la Galaţi. *sursa foto: Sportul Ilustrat/ video mai jos