25 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Zimbrul din Slobozia Conachi şi-a adjudecat trofeul pentru a treia oară

Cea de-a 8-a ediţie a Cupei de Iarnă Nicolae Rainea, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Galaţi în pauza competiţională dintre turul şi returul din Liga a 4-a şi Liga a 5-a la fotbal, s-a terminat sâmbătă. Turneul final a fost mutat în ajun de la sala Siderurgistul, care are serioase probleme la infrastructură, fiind la un pas să se prăbuşească, la sala de sport a comunei Şendreni. La start s-au aliniat cele patru câştigătoare zonale: Zimbrul Slobozia Conachi, Avântul Valea Mărului, Gloria Iveşti, Şoimii Folteşti. Turneul a fost interesant şi viu disputat, în premieră patru din cele şase meciuri terminându-se la egalitate. Clasamentul final: 1. Zimbrul Slobozia Conachi, antrenor: Cosmin Gîrleanu, 7 puncte: 8-2 cu Şoimii, 6-1 cu Avântul şi 6-6 cu Gloria; 2. Gloria Iveşti, antrenor: Fănică Rusu, 3 p: 1-1 cu Avântul, 1-1 cu Şoimii; 3. Şoimii Folteşti, antrenor: Alecu Butuc, 2 p : 8-7 după penaltiuri (4-4) cu Avântul; 4. Avântul Valea Mărului, antrenor: Gheorghiţă Popa 2 p. Premierea a fost oficiată de preşedintele AJF Galaţi, Liviu Ciubotariu alături de doamna Lucia Rainea, soţia regretatului Nicolae Rainea, cel mai titrat arbitru român din toate timpurile. Cele patru finaliste au primit medalii şi diplome. Zimbrul a fost recompensată şi cu o cupă. Premiile speciale: cel mai bun portar - Robert Coviţ, de la Gloria Iveşti; golgeterul competiţiei - Constantin Spânache, de la Zimbrul, 7 goluri; cel mai bun jucător: Petrişor Tudosă, tot de la Zimbrul. Mai trebuie să remarcăm şi faptul că „zimbrii” au câştigat trei din cele opt ediţii disputate.