20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ziua revanşei pentru Phoenix

Liga Naţională de baschet feminin a programat sâmbătă partidele celei de-a XIV-a etape, prima din retur. Phoenix a întâlnit la Bucureşti formaţia Rapid cu gândul să-şi ia revanşa după înfrângerea de la Galaţi. Aşa cum se anticipa, partida a fost pe muchie de cuţit. Giuleştencele, care şi-au jucat una din ultimele şanse să revină în lupta pentru primele opt locuri din clasament, cu Florina Diaconu în mână bună, au avut iniţiativa şi s-au aflat în avantaj pe tabela de marcaj timp de 32 de minute. La pauza mare, gazdele au avut un avantaj de cinci puncte dar cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min.23, scor 39-26. Spre lauda lor, gălăţencele, cu Earnesia Williams, principala marcatoare de data aceasta, nu au dezarmat niciun moment şi au început cursa de urmărire. Cherise Daniel şi-a adus aminte că este principala marcatoare din Ligă şi Phoenix, care a profitat şi de eliminările lui Ene şi Diaconu, a zburdat pur şi simplu în ultimul sfert spre cel de-al şaptelea succes stagional. De remarcat că fetele şi conducerea tehnică au dedicat victoria lui Starr Fairbanks, care în preziua jocului şi-a pierdut tatăl. Rezultat final: CS Rapid Bucureşti - CS Phoenix Galaţi 50-59 (14-10, 16-15, 13-17, 7-17). Antrenorii Theodosios „Sakis” Paralikas şi Cătălin Ştefănescu au folosit lotul: Cherise Daniel 12 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă; Earnie Williams 19 p, 9 recuperări, o pasă decisivă; Romina Filip 5 p, 3 recuperări; Andra Ionescu 5 p, 4 recuperări, 2 pase decisive, Beatrice Alaiba 5 p, 4 recuperări; Florentina Ardeleanu 7 p, 3 recuperări, o pasă decisivă; Starr Fairbanks 6 p, 3 recuperări; Bianca Fota; Denisa Fota. Phoenix a acumulat 21 de puncte şi a urcat pe locul VII. Etapa viitoare, gălăţencele vor juca tot în deplasare cu U CSM Oradea.