06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul nu a contat în atac şi a pierdut în faţa lui Dinamo

Oţelul a avut lovitura de începere duminică seara pe stadionul Arcul de Triumf, dar Dinamo a reuşit o recuperare, Abdallah a centrat din prima şi Politic, cu un şut din voleu l-a învins pe Stoian în min.3. Aşa cum ne-au obişnuit, roş-alb-albaştrii au început cu un pressing avansat în jumătatea adversă şi au replicat prompt în min.17 când Pop a restabilit egalitatea, după ce a transformat impecabil penaltiul acordat la solicitarea celor din camera VAR la duelul din careul lui Dinamo dintre Patriche - Lovric. Meciul a fost echilibrat, ocaziile au lipsit minute bune. S-a jucat pragmatic, Dinamo a revenit în avantaj în min.35, acelaşi Abdallah s-a descotorosit foarte uşor de Cisse, a centrat pentru Milanov în mijlocul careului nostru, iar Gnahore, nemarcat, venit din spate a scuturat plasa şi a stabilit scorul primei reprize deşi în minutele de prelungiri, Cisotti a trecut foarte aproape de un balon care putea aduce egalarea. Dorinel a făcut trei mutări la pauză, dar primele ocazii de gol le-a avut Dinamo la şuturile lui Abdallah în min.56 şi Gnahore în min.64. Din păcate, Oţelul nu a contat în atac, iar Dinamo a încercat să profite şi să se desprindă decisiv. Munteanu a fost eliminat în min.75 după conflictul cu unul dintre asistenţi pentru care a primit două galbene. Partida s-a decis în min.81 când Abdallah a închis tabela după ce a transformat penaltiul foarte uşor acordat după intervenţia VAR. Oţelul s-a trezit foarte târziu şi a irosit ocazii importante în prelungiri prin Pop, Silva şi Cîrjan.

Caseta tehnică: Scor: Dinamo Bucureşti - SC Oţelul 3-1 (2-1). Stadion: Arcul de Triumf. Spectatori: 6000. Au marcat: Politic (min.3), Gnahore (min.35), Abdallah (min.81 din penalti), respectiv Pop (min.17 din penalti). Formaţii: Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic (min.83 Roşu), Amzăr (min.41 Borduşanu) - Milanov (min.83 Ilic), Abdallah (min.83 Gregorio), Politic (min.53 Iglesias). Rezerve neutilizate: Răilean, Selmani, Ilic, Bani, Neagu, R.Grigore, Costin. Antrenor: Zeljko Kopic / Oţelul: Stoian - Zhelev (min.46 Rus), Cisse, Lovric, Silva - Cisotti (min.46 Zivulic), Lameira, Teles (min.70 Cîrjan) - Maciel (min.56 Adăscăliţei), Pop, Bodişteanu (min.46 Rusevic). Rezerve neutilizate: Pap, Yabre, Gaitan, Farcaş, Ghiocel, Tănasă, Jardan. Antrenor: Dorinel Munteanu. Cartonaşe galbene: Amzăr, Gregorio, Neluţ Roşu, respectiv Rus, Adăscăliţei, Dorinel Munteanu 2, Silva. Cartonaş roşu: Dorinel Munteanu. Arbitru: Moroiţă Andrei (Ploieşti) / A1: Constantinescu Andrei (Bucureşti), A2: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Avram Valentin (Bucureşti).