
Primăria municipiului Galaţi informează că a fost lansat în licitaţie contractul de proiectare şi execuţie pentru lucrările de modernizare a patru străzi importante din oraş: strada Libertăţii, strada Căpitan Vasile Panu, strada Silfidelor şi strada Serei (între strada Traian şi strada Poşta Veche).
Valoarea estimată a obiectivului de investiţii „Modernizări străzi în municipiul Galaţi, Etapa I”, care include aceste artere, este estimată la 14 milioane de lei, fonduri de la bugetul local, iar ofertele sunt aşteptate până pe 10 august 2026.
Proiectul prevede lucrări de reabilitare a reţelelor de apă şi canalizare, lucrări de reabilitare a structurii rutiere şi de amenajare a spaţiilor verzi.
„În context, menţionăm că sunt în procedură de licitaţii lucrările de reparaţii în valoare de circa 24 de milioane de lei şi pentru următoare străzi ori tronsoane de străzi: