15 IULIE 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
Fraudă informatică şi spălare de bani! Percheziţii DIICOT şi IPJ Galaţi, în Bucureşti, Dâmboviţa şi Constanţa - VIDEO
Fraudă informatică şi spălare de bani! Percheziţii DIICOT şi IPJ Galaţi, în Bucureşti, Dâmboviţa şi Constanţa - VIDEO

Astăzi, 12 iunie 2025, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Galaţi, împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Galaţi - Serviciul Investigaţii Criminale, au pus în aplicare 32 de mandate de percheziţie domiciliară pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţelor Dâmboviţa şi Constanţa, într-o cauză denumită  generic „CRYPTO WAVE”, instrumentată sub egida EUROJUST, având ca obiect săvârşirea infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat, fraudă informatică în formă continuată cu consecinţe deosebit de grave, acces ilegal la un sistem informatic în formă continuată, efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos în formă continuată cu consecinţe deosebit de grave şi spălare a banilor, în formă continuată.
Din probele administrate a rezultat că, pe teritoriile Republicii Moldova şi României a fost constituită o grupare de criminalitate organizată în scopul obţinerii unor beneficii materiale substanţiale prin săvârşirea de infracţiuni informatice.
În urma cercetărilor efectuate a rezultat că gruparea de criminalitate organizată a dezvoltat un mecanism prin care a asigurat primirea, schimbarea sau transferul unor sume importante de bani, în scopul ascunderii sau disimulării originii ilicite a acestora, dar şi pentru a ajuta membrii grupului infracţional să se sustragă de la urmărire, judecată sau executarea pedepsei.
În acest sens făptuitorii au creat un mod de operare complex, cu caracter transnaţional, cooptând persoane de pe teritoriul naţional precum şi entităţi (persoane fizice şi juridice) de pe teritoriile U.E. (Spania, Cehia, Germania, Ţările de Jos, Italia) şi Marii Britanii, care au fost implicate activ în primirea, schimbarea sau transferul unor sume importante de bani, cunoscând că acestea provin din săvârşirea de infracţiuni.
Banii obţinuţi de la persoanele vătămate prin atacuri informatice de tip phishing şi man in the midlle sau prin fraude pe site-uri cunoscute de shopping, ş.a. erau transferaţi, iniţial pentru o scurtă perioadă de timp, de membrii palierului „tehnic” ai structurii infracţionale, în conturile unor persoane juridice înfiinţate pe teritoriile Spaniei, Italiei şi Germaniei de către persoane racolate de membrii constituenţi ai structurii infracţionale.
În paralel, făptuitorii din palierul de conducere au organizat primirea sumelor de bani pe teritoriul României prin racolarea unui număr important de persoane pe care le-au determinat să-şi deschidă la diferite unităţi bancare şi să le pună la dispoziţie conturi, cardurile ataşate acestora precum şi terminalele mobile pe care erau instalate aplicaţiile de mobile banking prin care s-au efectuat transferuri de fonduri financiare ori deschiderea altor conturi în regim online.
În activitatea infracţională, atât pentru înfiinţarea firmelor destinate colectării sumelor de bani, cât şi pentru crearea de conturi bancare, au fost folosite şi documente false.
Actele de urmărire penală au reliefat faptul că în cea mai mare parte sumele primite sau transferate prin utilizarea conturilor bancare au avut, ca destinaţie, platformele de tranzacţionare a unor monede virtuale.
Au fost identificate peste 30 de victime (societăţi comerciale şi persoane fizice), prejudiciul fiind estimat la 2 milioane euro.
Simultan, au fost puse în aplicare 12 mandate de percheziţie domiciliară pe teritoriul Republicii Moldova, în baza unui acord de constituire a unei echipe comună de anchetă, încheiat în cursul lunii martie 2025, sub egida EUROJUST.
Audierile se desfăşoară la sediul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Galaţi.
Acţiunea beneficiază de sprijinul poliţiştilor Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Galaţi şi al jandarmilor Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.
Precizăm faptul că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale, prevăzute de Codul de Procedură Penală precum şi de prezumţia de nevinovăţie.

Imagini, mai jos!

  • Galerie Video:
    • Video File:
  • Galerie Foto:

Articole înrudite