
Grevă de avertisment timp de două ore la Complexul Muzeal de Ştiinţe ale Naturii Galaţi, inedită prin faptul că protestatarii nu cer măriri salariale, ci respect şi posibilitatea de a se desfăşura ca înainte, fără oprelişti, activităţile conexe de cercetare şi educaţie din complexul care cuprinde grădina botanică, acvarii, expoziţii, observator astronomic şi grădină zoo.
Protestatarii, membri ai Cartel Alfa, vor să se semneze contractul colectiv de muncă şi cer directorului actual (care anterior a condus serviciul public de administrare a domeniului public) să nu mai ia unilateral măsuri care afectează procesul de educaţie şi cercetare în care este implicat muzeul, prin condiţii mai stricte de acces ale elevilor de la profilul biologie al liceului cu acelaşi nume sau ale olimpicilor de la observator.
În plus, sunt angajaţi care susţin că li s-au dat ordine pe care, dacă le puneau în practică, aduceau daune, inclusiv materiale, muzeului. Managerul instituţiei a precizat că le respectă dreptul la grevă angajaţilor care au decis să facă asta. Cât despre acuze, va analiza situaţia şi va emite un comunicat de presă în acest sens. În plus, a precizat că nu a fost afectată activitatea complexului muzeal.
Acţiunea de protest a fost anunţată de Monitorul de Galaţi în articolul:
