
Deputatul PNL, Ionel Bogdan, a anunţat, la finalul şedinţei Biroului Permanent Naţional (BPN) al PNL, că nu mai puţin de 12 conduceri ale filialelor PNL au fost decapitate. În urma Congresului Extraordinar, toţi preşedinţii de filiale ai PNL aveau mandat interimar interimari, iar pentru cele 12 filiale nu s-a mai prelungit interimatul. Toate filialele decapitate erau conduse de puciştii care au ales să îl susţină pe Adrian Veştea în formarea şi învestirea unui guvern.
13 filiale PNL au fost anunţate ca fiind supuse ”reorganizării”, dar au fost enumerate doar 12
”A doua discuţie (n.r. – din BPN) a fost legată de filialele care intră într-un proces de reorganizare, în urma discuţiei de astăzi. Aşa cum ştiţi, în urma Congresului, toate filialele au rămas într-un interimat. Avem 49 de filiale, iar pentru 13 dintre ele nu a fost prelungit interimatul. Acestea sunt filiala Argeş, Braşov, Călăraşi, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Ilfov, sectoarele 2,3,4 şi 5 din Bucureşti. Ceele 13 filiale nu au îndeplinit următoarele condiţii. Au încălcat în mod deliberat şi repetat deciziile PNL, apoi nu au participat la congres şi chiar au obstrucţionat participarea delegaţilor la Congresul Extraordinar întrunit weekendul trecut. Sunt mai multe motive pentru care aceste filiale nu ar fi trebuit să aibă prelungit interimatul, dar acestea două sunt suficiente”, a spus Ionel Bogdan.
Deşi acesta a spus că sunt 13 filiale intră în reorganizare, deputatul PNL a enumerat doar 12. Reprezentanţii PNL au explicat ulterior că sunt, de fapt, 12 filiale.
Toate filialele decapitate erau conduse de puciştii care au ales să îl susţină pe Adrian Veştea în formarea şi învestirea unui guvern, astfel: Ilfov (Hubert Thuma), Sector 2 (Monica Anisie), Sector 3 (Andrei Baciu), Sector 4 (Ionuţ Stroe), Sector 5 (Cătălin Stoichiţă), Argeş (Alina Gorghiu), Braşov (Adrian Veştea), Călăraşi (Ciprian Pandea), Galaţi (George Scarlat), Giurgiu (Toma Petcu), Gorj (Ion Iordache), Ialomiţa (Dragoş Soare), care urmează să fie ”reorganizate” etapizat pentru că în acest moment nu este posibil ca puciştii să fie daţi afară din PNL din cauza prevederilor statutare care prevăd că decizia trebuie să aparţină conducerii filialelor din care fac parte.
Potrivit declaraţiilor deputatului PNL Ionel Bogdan, procedurile privind excluderea din partid a membrilor care au participat la negocieri şi demersuri pentru formarea şi învestirea guvernului Adrian Veştea sunt în curs de desfăşurare.
”Procedurile în Partidul Naţional Liberal au început. Este aprobat un nou statut care urmează să fie înregistrat la Tribunalul Bucureşti conform normelor legale. Ulterior vom putea finaliza această procedură (a excluderii – n.red). Atâta timp cât aceste excluderi din partid vor fi pe noul statut, el trebuie să fie înregistrat legal la Tribunalul Bucureşti”, a explicat parlamentarul liberal.
Aşadar, puciştii sunt daţi afară din funcţiile de conducere, însă nu pot fi daţi afară din partid până când nu se înregistrează la tribunal schimbarea statutului PNL.