08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sâmbătă s-au disputat partidele celei de-a doua etape. FCM Dunărea s-a deplasat la Tulcea cu intenţia de a ieşi din pasa proastă dar, din păcate, nu a reuşit acest lucru. Gălăţenii nu au reuşit să smulgă nici măcar un punct, deşi au avut superioritate numerică, după eliminarea lui Mişelăricu (min. 44), timp de o repriză. „Am controlat jocul în prima repriză, dar fără să ne creăm ocazii importante. În partea a doua am avut superioritate numerică, am primit gol la o greşeală în lanţ a defensivei noastre şi apoi a urmat o alergare oarbă după egalare. Este pentru a doua oară consecutiv când avem om în plus şi nu reuşim să concretizăm”, ne-a declarat antrenorul principal Eugen Baştină. Dunărenii au avut o evoluţie palidă şi nu au periclitat poarta gazdelor, doar la două centrări la care n-au ajuns Cristea sau Grosu, având mici emoţii. Rezultat final: Delta Tulcea - FCM Dunărea 1-0 (0-0). Antrenorii Eugen Baştină şi Vali Stan au aliniat formula: Măstăcan - Cristescu, Hristian (min. 70 Drăgan), Cucu, D.Popescu (min. 60 Radu) - Grosu, Chebac, Negoescu, Cristea - Ginghină, Enache. Celelalte rezultate ale rundei: CS Otopeni - Farul Constanţa 3-1, FC Botoşani - Rapid CFR Suceava 1-2, Sportul Studenţesc - Dinamo II 2-0, CF Brăila - Unirea Slobozia 2-2, FCM Bacău - Chindia Târgovişte 0-3 (gazdele nu s-au prezentat şi vor fi excluse din campionat), Săgeata Năvodari - ACS Buftea 4-0. Fără niciun punct în clasament, gălăţenii vor juca pe 15 septembrie cu FC Botoşani pe teren propriu.