23 IUNIE 2025 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Modifică setările cookie-urilor
Monitorul de Galati iOS App Monitorul de Galati Android Google Play App
Modul în care mergem ne trădează agresivitatea
Modul în care mergem ne trădează agresivitatea
Mersul ar putea conţine informaţii despre personalitatea unui individ şi poate indica dacă acesta are intenţii agresive. Până acum, oamenii de ştiinţă se bazau pe analiza microexpresiilor faciale, a midriazei sau a vocii ca mijloc de a descifra emoţiile celorlalţi. Acum mersul este cel care ar dezvălui personalitatea şi nivelul de agresivitate, după cum arată un studiu al departamentului de psihologie de la Universitatea din Portsmouth (Marea Britanie).
Potrivit autorilor, cercetările anterioare au demonstrat deja că bărbaţii au de obicei mai multe mişcări de rotaţie a părţii superioare a corpului atunci când merg, în timp ce la femei predomină o rotaţie a bazinului. Cu toate acestea, este dificil de prezis modul în care variaţia mişcării este asociată cu trăsături de personalitate pentru fiecare sex, relatează sciencesetavenir.fr.
Pentru a răspunde la această întrebare, cercetătorii au echipat 29 de voluntari — 16 bărbaţi şi 13 femei — cu senzori de mişcare: patru pe partea superioară a corpului (umeri, piept, partea de sus a spatelui) şi patru pe bazin (oasele iliace), dar şi pe picioare. Apoi participanţii au fost filmaţi în timp ce mergeau pe jos, normal, pe o bandă de alergare, mişcarea lor fiind reconstruită pe calculator în 3D. Anterior, ei au completat, fiecare, două chestionare psihologice de bază: chestionarul Buss-Perry, care caracterizează nivelul de agresivitate (fizică, mentală, furie...) şi Big Five, care identifică cinci factori de personalitate (originalitate, conştiinciozitate, extraversiune, agreabilitate, nevroză).
Programul de analiză a realizat diverse măsurători, între care amplitudinea mişcării toracelui în raport cu un plan orizontal, amplitudinea mişcării bazinului în raport cu acelaşi plan şi amplitudinea mişcării toracelui în raport cu bazinul, a explicat Liam Satchell, coautor al studiului. Pentru fiecare ciclu de mers, de 60 de secunde, au fost calculate amplitudinile maxime şi minime, apoi a fost făcută o medie pentru cinci cicluri. "Am căutat apoi corelaţii între aceşti parametri şi diferite trăsături de personalitate şi agresivitate", a adăugat cercetătorul.
Rezultatele au arătat că o amplitudine largă a mişcării toracelui la bărbat este corelată cu "extraversiunea", în timp ce o amplitudine largă a bazinului la femei corespunde "agreabilităţii". Pentru agresivitate, în schimb, amplitudinea mişcării toracelui în raport cu bazinul "reflectă factorul de agresiune fizică a indivizilor, în special la femei". Cu alte cuvinte, într-un mers obişnuit, atunci când piciorul drept avansează, partea dreapta a bazinului de asemenea avansează, în timp ce umărul stâng rămâne în spate pentru a menţine un echilibru. "Un mers agresiv este cel în care această rotaţie este exagerată, precizează Liam Satchell. Este ceea ce noi numim mersul ''swagger'' (''fudul''). 

Articole înrudite