Oamenii sunt fericiţi dacă sunt mângâiaţi şi îmbrăţişaţi timp de şapte minute pe zi

Gesturile tandre sunt benefice pentru sănătate şi, potrivit medicilor şi psihologilor, sunt de ajuns şapte minute de mângâieri şi îmbrăţişări pe zi pentru a fi mai fericit. Căldura umană ar duce la scăderea stresului şi a hipertensiunii, scrie 7sur7.be.
Pe 21 ianuarie s-a sărbătorit Ziua internaţională a mângâierilor, iniţiativă lansată de reverendul Kevin Zaborney. Omul bisericii s-a gândit că instituirea unei zile a gesturilor tandre ar suplini lipsa căldurii şi a contactelor umane. Ea a fost fixată pe 21 ianuarie, prima lună din an fiind cea în care oamenii sunt cel mai deprimaţi, şi a fost adoptată de lumea întreagă.

0 Votes: 0 Upvotes, 0 Downvotes (0 Points)

Leave a reply

SONDAJ DE OPINIE

Dacă aţi putea rezolva o singură problemă a Galaţiului, care ar fi aceea?

Follow
Search
Populare acum
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...