29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La mai bine de 24 ore de la amical cu brazilienii de la Atletico Paranense, scor final 1-1, roş-alb-albaştrii au intrat din nou pe teren. Pentru confruntarea cu georgienii de la Torpedo Kutaisi, antrenorul Petre Grigoraş a trimis pentru start 11-le: Brăneţ - Cîrjă, Sîrghi, Benga, Sipovic - Iorga, Filip, Gazale - Marquinhos, Didi, Tudorie (min.46 Vancea). În ciuda formulei inedite, gălăţenii au avut iniţiativa şi au fost mai periculoşi. Ocaziile importante din prima repriză le-am trecut în dreptul lui Gazale (min.10), Didi (min.11) şi Tudorie (min.21). Torpedo a replicat destul de palid dar şutul de la mare distanţă a lui Patsulaia (min.21) l-a pus la grea încercare pe Brăneţ. La reluare, distribuţia roş-alb-albastră a suferit trei modificări, fiind introduşi Murgoci, Joao Felipe Antunes şi Vancea. Aceştia şi-au făcut simţită prezenţa imediat. Mai întâi, Murgoci (min.61) a pus latul dar balonul s-a dus mult peste poartă pentru ca peste şase minute Vancea să deschidă scorul, profitând de o gafă a unui adversar, pasa în careu venind de la Filip. Peste doar 60 de secunde, tabela putea indica 2-0 dar la incursiunea lui Didi, portarul de la Torpedo a acordat corner. Scăpaţi cu faţa curată, georgienii nu au stat prea mult pe gânduri, au contraatac iar Patsulaia (min.69)  a restabilit egalitatea cu un şut precis dar norocos totodată, ce a dat impresia că va ieşi afară. Fotbaliştii din Kutaisi au prins tupeu după golul egalizator dar tot roş-alb-albaştrii au fost mai aproape de victorie, la oportunităţile lui Marquinhos (min.74) şi Filip (min. 85). În ultimul sfert de oră poarta Oţelului a fost apărată de Simaitis. Vineri, de la ora 18.00, oţelarii vor susţine ultimul amical în compania formaţiei Spartak Moscova.