27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Andreea Alexe şi Mariana Tăbăcaru s-au „bronzat” la Europene

Medaliile pentru delegaţia României au venit şi vineri în cea de-a 7-a zi a Campionatelor Europene de haltere Under 15 şi Under 17 ce s-au desfăşurat la Pristhina în Kosovo. O evoluţie notabilă a avut Mariana Tăbăcaru, sportivă legitimată la CSU Galaţi, care a obţinut două medalii de bronz la categoria 69 kg: la stilul aruncat (102 kg) şi la total cu un rezultat de 182 kg. La smuls, „Mari” a ocupat locul 5 cu rezultatul de 80 kg. CSU Galaţi a fost reprezentată de trei sportive la această ediţie a Europenelor iar bilanţul este: 4 medalii de aur: 3 obţinute de Mihaela Ilie şi una de Andreea Penciu, ambele cu dublă legitimare CSS -CSU Galaţi; o medalie de argint şi 3 medalii de bronz. Sportivele au fost pregătite şi însoţite la competiţie de antrenorii Costel Dimofte şi Mariana Bălan -Toma. O prestaţie remarcabilă a avut cu o zi mai devreme, Alexandra Alexe, legitimată la CSM Dunărea Galaţi, antrenori: Mihai Nicolae şi Marin Otinceanu care a urcat de trei ori pe treapta a treia a podiumului de premiere la Under 17 categoria 63 kg cu rezultatele: 85 kg la smuls, 103 kg la aruncat şi 188 la total. Cel de-al cincilea gălăţean prezent la Europene, Petrică Bălăuţă, coechipier cu Alexandra revine acasă cu trei locuri opt la Under 17 categoria 56 kg. Halterele gălăţene şi-au confirmat valoarea şi s-au întors în oraşul de la Dunăre cu 11 medalii: 4 de aur, 1 de argint şi 6 de bronz. România a obţinut la Europenele Under 15-Under 17 din Kosovo un total de 56 de medalii: 20 de aur, 22 de argint şi 14 de bronz.